П'ятниця, 31 березня 2017 08:09

“Російська революція” перемога США чи Китаю?

У Росії відбулися масові акції протесту проти корупції у вищих ешелонах влади. Поки це лише перший крок процесу можливих глибоких змін у політичній системі цієї країни.

Невідомо, скільки буде кроків до здійснення цих змін. Але зміни назріли і вони неминучі. Корумпована імперія, що утримується методами, які не змінилися з середини 20-го століття, довго існувати не може. Крім того у цієї імперії немає іншої ідеї, яка б утримувала цілісність цієї країни, крім авторитарного шовінізму, який вже віджив свій час.

Отже, масові акції протестів, які мають глибоке соціальне коріння, можуть стати кроком до розпаду Росії. Багато залежить від зовнішніх впливів. Якщо Росії не дати розпастися зараз у більш менш впорядкований спосіб, то вона розлетиться на багато утворень. Кожне з таких утворень може мати різний устрій, починаючи від анархічного і закінчуючи бандитською диктатурою.

США раніше не давала Росії розпастися, щоб її частини не відійшли до Китаю. Це була одна із стратегічних ліній адміністрації Барака Обами. Вона чимось нагадувала поведінку США напередодні розпаду СРСР. Тоді основною мотивацією був страх за долю ядерного арсеналу. Натомість на теперішньому етапі основною мотивацією є збереження противаги Китаю. Однак, зараз під Китаєм вся Росія, якщо врахувати економічний і політичний вплив. Часткова ізоляція Росії з боку західних держав лише зближує її з Китаєм. Китай вміє краще захоплювати ціле ніж частини.

Зусилля команди Дональда Трампа “перекупити” Росію в Китаю приречені на невдачу. Для клептократичної російської диктатури — імперський Китай набагато надійніший союзник, ніж демократична Америка, де більше залежить від системи, ніж від конкретних лідерів. Тому, якщо б навіть зараз було тимчасове зближення Росії із Заходом, раніше, чи пізніше, вона повернеться до Китаю.

Насправді великим успіхом команди Трампа було б те, якби вже найближчим часом Росія впорядковано розпалася на частини залежні від США і західного світу. Якщо ж з розпадом Росії відтягувати, то пізніше вона розлетиться і її уламки будуть неконтрольованими для США. Утвориться “сіра зона”, яка не зможе ефективно протидіяти експансії Китаю і створить великі проблеми для Європи і США.  

Петро Жук, Роман Соломонюк, Назар Мазур

Лабораторія суспільно-політичного аналізу

Центру з інформаційних проблем територій

 

Адреса:

вул. Джохара Дудаєва. 15/16
Львів, Україна 79005

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: cipt.kontakt@gmail.com