Понеділок, 27 листопада 2017 08:31

Системний погляд на суспільно-політичну ситуацію в країні

У зв’язку з відсутністю видимих проявів активних процесів в країні багато патріотично-налаштованих людей, що стежать за політичними подіями, не розуміють, що зараз відбувається в країні, що означають поточні події, як їх сприймати і оцінювати. Незрозуміло, чому "негативні" персонажі здійснюють добрі дії в інтересах народу, а позитивні - не завжди. 

Для відповіді на це запитання використаємо системне трактування політичних процесів.

Політичні процеси в Україні зумовлені взаємодією двох підсистем, які мають свої інтереси і засоби забезпечення цих інтересів. Ці системи “народ” і “політично-економічні клани”.

Інтереси народу — суспільний прогрес без великих ризиків.

Інтереси кланів — збагачення за рахунок праці народу і використання ресурсів країни, з використанням для цього влади й інформаційних засобів.

Клани використовують, як внутрішні політичні ресурси, які дає їм участь у владі, так і підтримку різних зовнішніх сил, які зі Сходу, так із заходу, які через цю підтримку реалізують свої інтереси в Україні. Крім взаємодії між кланами і народом, процеси визначаються також боротьбою між різними кланами.

В теперішній ситуації інтереси народу мають чотири основні пріоритети:

1. Недопущення передачі сільськогосподарської землі у власність чужоземним та місцевим кланам через можливість її продажу.

2. Забезпечення і зміцнення оборони країни.

3. Збереження і зміцнення малого та середнього бізнесу, як основи творення середнього класу вільних людей.

4. Утвердження і зміцнення національної ідеології сформованої на основі осмислення минулого й погляду у майбутнє відповідно до національних інтересів.

До основних пріоритетів можна також віднести збереження і зміцнення інтелекту нації, що має проявлятися передовсім у розвитку освіти. Однак цей пріоритет не пов’язаний з можливостями різкої зміни ситуації в країні, а є визначальним у перспективі. Натомість відступ від кожного з чотирьох основних пріоритетів веде до ослаблення народу і різкого ослаблення країни загалом. Інші цілі (євроінтеграція, боротьба з корупцією, реформи у різних галузях) зараз не можуть бути пріоритетними, оскільки істотне просування до них є малореальним, або вони не дають зараз значного суспільного прогресу, або не є цілями, а лише засобами досягнення цілей. Наприклад, подолання корупції є всього лиш засобом досягнення основних чотирьох цілей. Відновлення територіальної цілісності і єдності країни є важливою ціллю, але не самостійною, бо досягнення цієї цілі має бути наслідком здійснення обороноздатності країни.

Відносна стабільність ситуації пов’язана з тимчасовим балансом сил та інтересів щодо цих чотирьох пріоритетів забезпечується через міжкланову боротьбу. Оскільки клани, які мають більшу частку у владі мають значно більші можливості для захоплення землі, то клани з меншою участю у владі активно перешкоджають цьому захопленню. Це відбувається протягом останніх двадцяти п’яти років. Кожна влада, яка приходить, намагається захопити земельні ресурси, а опозиція перешкоджає їй у цьому.

Стабільність пріоритету оборони та ідеології пов’язана з тим, що ослаблення країни внаслідок відступу від цих пріоритетів приведе до зменшення можливостей владних кланів. Клани змушені будуть значно більше допустити до використання ресурсів країни зовнішніми силами і самі від цього ослабляться. Тому вони змушені протидіяти зовнішньому тиску.

Щодо малого і середнього бізнесу, то теперішні клани прагнуть його знищення. Раніше клани, що були при владі, намагалися використати малий і середній бізнес у своїх цілях, але не змогли цього зробити. Проте малий і середній бізнес підтримують територіальні громади (місцева влада), які самі тримаються завдяки ньому, а також територіальні привладні групи. Без підтримки, чи хоча б нейтральності територіальних влад і територіальних груп не втримаються клани, які діють на загальнодержавному рівні. Таким чином, кланам доводиться миритися з існуванням і значною силою малого і середнього бізнесу, хоча при нагоді клани тиснуть на малий і середній бізнес.

Внутрішні стимули для зсуву балансу сил та інтересів з точки відносної рівноваги обмежені через великі ризики для народу у зв’язку з ймовірністю втратити країну, а для кланів — у зв’язку з можливістю втратити владу чи перспективу влади через активні дії народу, потужність яких проявилася чотири роки тому.

Більш ймовірні зовнішні поштовхи до зрушення з точки рівноваги. При цьому тиск ззовні, якщо величина цього тиску не є критично небезпечною для країни, стимулює консолідуючі здорові сили для протидії цьому тиску. Адже реально протидіяти йому може не кланова корумпована влада, а лише здорові сили народу, в якому формується громадянське суспільство. В цьому випадку здорові сили зміцнюються і рівновага між народами і кланами зсувається на користь народу. Найяскравіше проявилася ця консолідація у протидії агресії Росії.

Натомість зовнішня допомога (яка безпосередньо не спрямована на основні пріоритети) підсилює владу чи інші клани, через які вона подається. Тобто зовнішня допомога в питаннях, які безпосередньо не стосуються оборони, національної ідеології. Зовнішня допомога приводить до зсуву рівноваги у бік посилення кланів і шкоди народу. Подібно до внутрішніх політичних сил, що ставлять які не-будь цілі вище від чотирьох основних пріоритетів, насправді діють не в інтересах народу, а проти його інтересів, хоча декларовані ними цілі можуть бути важливими і потрібними. Наприклад боротьба з корупцією.

Ці другорядні цілі є також позитивними важливими. До них треба йти, але не можна переключати на них активності народу, відволікаючи його від основних пріоритетів.  

Петро Жук, Назар Мазур, Роман Соломонюк

Лабораторія суспільно-політичного аналізу

Ценрту з інформаційних проблем територій НАН України

 

Адреса:

79491 Львів-Брюховичі
вул.Сонячна,13

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua