П'ятниця, 05 січня 2018 14:34

Десять основних подій світу 2017

Десять головних подій у світі у 2017 році за версією Центру з інформаційних проблем територій НАН України.

  1. 20 січня 2017 президент США Дональд Трамп виступив з програмною заявою, де акцентував на пріоритеті національних інтересів перед наднаціональними інтересами. Серед інших пріоритетів названо боротьбу проти Китаю. Наголошено на переході від м’якої до жорсткої позиції щодо Китаю. Фактично розпочалася холодна війна з Китаєм. Подія кладе початок переваги американських інтересів над міжнародними.

  2. 4 лютого 2017 почалися масові акції протесту у Венесуелі. З цієї події почався пробний підготовчий виступ для повалення лівого диктаторського режиму, коли настане для цього час. Ця подія також є ударом по одному з найбільших нафтових експортерів у світі.

  3. 7 травня 2017 року новим президентом Франції обрано Емануеля Макрона. Подія характеризує процес спроби порятунку ідеї єдиної Європи та ідеї посилення французьких позицій у світі. Швидше за все посилить лояльне ставлення до України, оскільки дальше притягнення України до Європи зміцнює її основу, як єдиної Європи.

  4. 5 червня 2017 року Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Ємен, Об'єднані Арабські Емірати, Мальдіви, Коморські острови, Мавританія та лівійський уряд національної єдності оголосили про припинення дипломатичних відносин з Катаром, звинувативши цю країну у підтримці різних терористичних організацій, що діють в регіоні, зокрема Аль-Каїди та Ісламської Держави, дестабілізації внутрішньої ситуації цих держав і просуванні екстремістської ідеології через ЗМІ. Подія характеризує відповідь сунітського блоку на спробу перевороту у Катарі, який міг привести до влади шиїтів (детальніше у Третя світова війна вже почалася). Відбулося блокування доступу одного з найбільших світових постачальників газу на світовий енергетичний ринок.

  5. 2 серпня 2017 року президент США Дональд Трамп підписав новий пакет санкцій проти Росії через її окупацію Криму і підтримку сепаратистів на Донбасі. Ці санкції реально відображають інтереси американських енергетичних корпорацій, оскільки фактично зупиняють розвиток російської газо- нафтовидобувної промисловості і ведуть до її руйнування. Американські енергетичні корпорації усувають своїх конкурентів з світового ринку, щоб скинути на нього всі свої енергетичні запаси, адже відповідно до технологічного прогресу невідновлювальні вуглеводневі джерела енергії будуть практично непотрібними вже у достатньо близькому майбутньому. З технологічним прогресом падатиме вплив тих держав, економіка яких побудована виключно на видобуванні вуглеводнів.

  6. Вересень 2017 року відбулося загострення конфлікту у М’янмі між мусульманською меншістю Рохінджа і буддистською більшістю. Поряд з цим практично не припиняється збройна боротьба центральної влади проти каренів (переважно християн) й інших корінних національних меншин. Реально очолює боротьбу бірманців проти національних менших лауреат Нобелівської премії миру Аун Сан Су Чжі. Таким чином, проявляється неадекватність твердження про особливу миролюбність буддистів та нерозуміння Нобелівським комітетом світових процесів при оцінці присудження номінації премії миру.

  7. 25 вересня 2017 року відбувся референдум у Іракському Курдистані, на якому 92,7 % населення проголосували за незалежність Курдистану. Таким чином, створена необхідна і достатня умова для формування незалежної Курдської держави і дано великий поштовх для формування нових національних держав в регіоні від Туреччини до Індії.

  8. 1 жовтня 2017 року відбувся референдум про незалежність Каталонії, на якому більше 90 % учасників підтримали незалежність. Іспанський уряд методами “епохи генерала Франко”, зокрема силовими діями іспанської поліції, намагалися зірвати референдум. ЄС не визнав правомірності і результатів референдуму, що фактично означає невизнання ним права каталонців на самовизначення. Демократична Європа стає шовіністичною, якщо це потрібно для її інтересів, особливо економічних.

  9. 6 грудня 2017 року США офіційно визнали Єрусалим столицею Ізраїлю. Дональд Трамп пішов на відкриту ідеологічну конфронтацію з країнами Європу, які різко заперечують проти такого визнання, і продемонстрував непотрібність ООН, як інструменту підтримання стабільності у світі, оскільки резолюція ООН щодо статусу Єрусалиму, яка діяла протягом багатьох років, була чи не найбільшим досягненням цієї організації.

  10. 13 грудня 2017 року США заявили про перемогу над ІДІЛ у Іраку, Сирії. Крім того про перемогу над ІДІЛ заявили Росія та Іран. Таким чином, зменшується ІДІЛ йде з світової арени, як один з ключових факторів впливу. “Мавр зробив свою справу, мавр може йти”.

Лабораторія суспільно-політичного аналізу

Центру з інформаційних проблем територій

 

Адреса:

вул. Джохара Дудаєва. 15/16
Львів, Україна 79005

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: cipt.kontakt@gmail.com