П'ятниця, 16 березня 2018 17:12

Новий Держсекретар США - нові акценти світової гібридної війни

Основною міжнародною подією цього тижня стала несподівана зміна державного секретаря США.

Майкл Помпео, фото rian.com.uaРекс Тіллерсон, який був на цій посаді, активно підтримував Україну на міжнародній арені. Вважався одним з найвпливовіших друзів нашої країни. Тому в українських ЗМІ його відставка викликала значне занепокоєння. Передовсім почали шукати причини цієї відставки, як покарання за жорстку позицію Тіллерсона щодо Росії. Проте наші політики, політологи й міжнародні оглядачі виховані на досвіді радянської псевдополітики не розуміють, що заміна високих посадовців у цивілізованих країнах частіше відбувається не як покарання, а як оптимізація діяльності команди у зв’язку із зміною стратегії чи тактики.

Рекс Тіллерсон один з найближчих соратників Дональда Трампа, його однодумець. Очевидно, американський президент знайде застосування цьому впливовому й ефективному члену своєї команди.

Попри досить жорстку та принципову позицію Рекс Тіллерсон в своїй діяльності був досить зваженим і поміркованим. Його жорсткі дії були добре підготовлені, але враховували більше зовнішні видимі чинники міжнародної економіки, ніж невидимі і невідомі не тільки для широкої громадськості, але й експертів, аспектів світової гібридної війни, яка реально ведеться.

Істотним епізодом цієї війни стало отруєння отруєння Сергія Скрипаля, якого витягнули з російської в’язниці в обмін на кількох представників російських спецслужб ув’язнених у США. Обмін відбувся і в таких ситуаціях за писаними і неписаними правилами, обміняним гарантується життя. Проте російські спецслужби порушили цю гарантію, намагаючись помститися за будь-яку ціну своєму колишньому соратнику. Це звичайний сталінсько-путінський стиль поведінки, карати перебіжчиків, щоб інші боялися їх наслідувати. Але Росія зараз не така сильна, щоб диктувати на міжнародному рівні свої правила. Тим більше, що замах на вбивство здійснено на території Великої Британії, спецслужби якої дає найефективніші гарантії тим, хто переходить під їхній захист. Проте вони не змогли зберегти Березовського, Литвиненка, а тепер і Скрипаля. Це серйозний удар по їх репутації. Тому жорсткою була реакція прем’єр-міністра Терези Мей. Крім того це показує необхідність серйозних змін у діяльності міжнародних спецслужб західних країн на теперішньому етапі. Адже російські спецслужби найефективніша зброя Путіна у гібридній війні. Британсько-американський блок, як бачимо поки що не має достатніх засобів для їх нейтралізації.

Рекс Тіллерсон боровся проти Росії переважно у сфері економіки. Ця боротьба була успішна. Зараз виникла нагальна потреба посилення боротьби у просторі діяльності спецслужб. Для цього недостатньо діяльності самих спецслужб, а потрібна зміна способів дій усієї зовнішньо-політичної діяльності з більшим врахуванням у ній. Ймовірно саме тому на посаду Держсекретаря призначено одну з найкомпетентніших у діяльності спецслужб осіб, директора ЦРУ Майкла Помпео.

Отже можна очікувати активнішої й успішнішої боротьби проти Росії й інших країн антиамериканського блоку на рівні спецслужб. Поразка Росії у “таємній війні” може стати вирішальною для її краху. Адже крім спецслужб Путін не має іншої ефективної зброї.

Щодо можливих наслідків для України варто згадати, що Помпео один з перших американських політиків, який приїхав в Україну у 2014 році після початку війни з Росією. Жорстко критикував адміністрацію Обами за те, що вона віддала Україну на знищення Росії. Тому можна сподіватися, що його позиція щодо України не менш прихильною, ніж позиція Рекса Тіллерсона. Але, якщо у боротьбі США й інших наших союзників проти Росії перенесено акценти в іншу площину і є об’єктивні підстави сподіватися на успішність боротьби у цій площині, то Україна від цього тільки виграє.

Петро Жук, Роман Соломонюк, Назар Мазур
Лабораторія суспільно-політичного аналізу
Центру з інформаційних проблем територій НАН України

Адреса:

79491 Львів-Брюховичі
вул.Сонячна,13

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua