Середа, 21 березня 2018 12:07

Вибори в Криму остаточно руйнують систему міжнародного права

Проведення виборів президента РФ у Криму суперечить чинному міжнародному праву, оскільки вибори проводилися на окупованій Росією території. Очевидно, що з точки чинного міжнародного права вибори у Росії загалом не можуть бути визнаними легітимними.

unУ той же час об’єктивна реальність полягає в тому, що Владіміра Путіна підтримало абсолютна більшість мешканців Росії. Народ також може помилятися і обирати не тих. Скажімо до помилок німецького народу зараховували обрання Адольфа Гітлера через демократичну процедуру і наділення його додатковими повноваженнями через референдум. В російському випадку агресивна шовіністична позиція російського керівництва, очевидно, не може призвести до гармонійного розвитку російського народу, як нацизм не привів до гармонійного розвитку німецького народу. Путінське керівництво більше діє в інтересах свого більшого партнера - Китаю. Росія і російський народ є інструментом китайської експансіоністської політики на розширення геополітичного й економічного впливу у світі. Розвиток Росії не входить у плани китайських керівників, які проявляються не лише у реальних діях, але викладені в доктрині нинішнього китайського керівника Си Цзипіна. Китайські експансіоністи використають Росію і викинуть, ймовірно, прихопивши для себе значну частину її території, про що вже не раз недвозначно натякали.

Враховуючи суперечність між глобальним міжнародним правом і вибором російського народу західний демократичний світ опинився перед дилемою та має лише два варіанти дій:

Перший. Якщо є бажання зберегти чинну глобальну систему дієвого міжнародного права, треба було б слідувати порадам окремих українських політиків, які закликають зробити Путіна не в'їзним на територію демократичних країн, та відмовитися від офіційних візитів на вищому рівні до Росії. Тобто, щонайменше з формальної точки зору не визнавати лідера Росії легітимним президентом. Тоді з главою РФ можуть контактувати так само, як контактують, наприклад з представниками різних терористичних угруповань з конкретних практичних питань (наприклад, домовленостей про перемир’я). У такому варіанті є ймовірність збереження чинної системи міжнародного права.

Другий. Визнати, що чинна глобальна система міжнародного права втратила сенс і є потреба негайного реформування. У такому випадку необхідно визнати крах глобальної системи і будувати нову, яка б враховувала не лише інтереси великих гравців, а всіх, навіть найменших. Така система мала б передбачати перегляд і системи безпеки, створення нових безпекових блоків, які б реально могли гарантувати права малих гравців.

Кілька днів після виборів показують, що на даний момент остаточне рішення ще не ухвалено. Головні гравці шукають “проміжні варіанти”, з одного боку стверджуючи, що не визнають виборів у Криму, а з іншого - вітаючи обрання нового президента.

Очевидно, що така суперечність, між чинним на даний момент міжнародним правом та об’єктивною реальністю, матиме наслідком подальшу дискредитацію усіх глобальних структур. Ситуація з ООН, ЄС та іншими глобальними організаціями все більше нагадуватиме долю міжвоєнної Ліги націй, котра жодним чином не могла захистити своїх членів, зупинити війни, а лише обмежувалася деклараціями і зрештою призвела до Другої світової війни, яка кардинально змінила геополітичний розклад.

Таким чином, на перше місце виходять інтереси окремих держав, у першу чергу тих, хто сьогодні має технологічну, воєнну та політичну перевагу. До таких належать британсько-американський блок з одного боку та китайсько-російський (з провідною роллю власне Китаю) - з іншого. Поглиблення протистояння провокуватиме поглиблення світової гібридної війни, яка по суті вже триває четвертий рік.

Лабораторія суспільно-політичного аналізу
Центру з інформаційних проблем територій НАН України.

 

Адреса:

вул. Джохара Дудаєва. 15/16
Львів, Україна 79005

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua