Понеділок, 14 вересня 2020 00:57

Соціально-психологічний стан Львова напередодні виборчої кампанії до органів самоврядування

Згідно результатів опитування, проведеного Центром з інформаційних проблем територій 28-31 серпня 2020 року серед мешканців Львова серед найважливіших місцевих проблем львівʼяни назвали: стан доріг (28,1%), вивезення сміття (25,5%); вирішення проблеми коронавірусу (22,6 %), транспортні проблеми (22,3%). [Повна презентація]

Порівняння структури проблем у Львові, Львівській області та окремих суміжних регіонах дозволяють визначити окремі моменти соціально-психологічного стану населення Львова. Зокрема, у області виділяють проблеми пов’язані не з конкретною діяльністю органів місцевого самоврядування, а з економічним станом (безробіття, розвиток економіки). Проблеми пов’язані з безпосередньою діяльністю місцевого керівництва (водопостачання, вивезення сміття, транспорт) слабо виражені. У Тернополі виділяються проблеми, які є “точкою росту” (благоустрій дворів, робота ЖЕКів). Люди бачать у цих проблемах певний прогрес і хочуть бачити ще більше покращення. Натомість у Львові серед найважливіших є проблеми вивезення сміття, транспорту, що нетипово для інших міст. Ці проблеми в інших містах на середньому рівні важливості, оскільки вони в основному в цих містах вирішені раніше. Львів же відстає у їх вирішенні і не видно навіть перспективи їх вирішення. Безперспективність вирішення основних проблем впливає на соціально-психологічний стан. Таким чином, з точки зорусоціально-психологічного стану - Львів перебуває у стагнації.

У рейтингу політичних сил на виборах до Львівської міської ради лідером є «Європейська солідарність» (26,8 %). Помітну підтримку мають «Самопоміч» (13,6 %), «Голос» (7,3 %), «Батьківщина» (6,7 %), «Свобода» (6,5 %), Українська галицька партія (4,2 %). Критично низька підтримка партії президента «Слуга народу» (1,3 %). Майже третина львівʼян не визначилася з своїми уподобаннями. «Європейська Солідарність» сприймається, як основна опозиційна сила. «Самопоміч» - як партія мера. «Голос», «Батьківщина», «Свобода» — як помітні активні політичні сили. Але є потреба в альтернативній місцевій партії, яка не мала б на собі шлейфу невирішених проблем. Такої партії немає. Наявні політичні сили не сприймають, як серйозну альтернативу у вигляді місцевої партії. У Львові також не видно чіткого лідерства мерської партії, що свідчить про невпевненість львівʼян і відсутність твердості у підтримці чинного міського голови. Для порівняння у Тернополі дві партії, на які спирається міський голова, сумарно мають більшу підтримку ніж всі решта партій разом взяті.

Зменшення підтримки «Слуги народу» процес, який відбувається у всій Україні, а львівʼяни знаходяться в авангарді цього процесу. Отже щодо загальноукраїнської ситуації львівʼяни попереду, а щодо місцевих проблем — далеко позаду.

Серед кандидатів на мера найбільше голосів набрав би чинний міський голова Андрій Садовий (37,8 %). Разом з тим є велика ймовірність виборів у два тури, оскільки у чинного мера є три сильні альтернативні конкуренти. Для порівняння у Тернополі у міського голови нема жодного сильного конкурента. 

Зі стартом виборчої кампанії активізуються конкуренти чинного мера й опускатимуть його рейтинг. Тому є велика ймовірність, що підтримка Андрія Садового у першому турі буде менша 40 %, хоча лідерство у першому турі безперечне. До другого туру з Андрієм Садовим мають шанси потрапити три кандидати: Руслан Кошулинський (8,9 %), Олег Синютка (7,3 %), Ігор Васюник (5,0 %). Помітну підтримку має і Ярослав Рущишин, але його зараз не можна зараховувати до основних кандидатів, оскільки база його підтримки (службовці, робітники, молодь) не має перспективи швидкого росту і є нестійкою через малу підтримку пенсіонерів). 

Основні причини підтримки Андрія Садового - страх негативних змін, звичка, вміння ефектно показати результати своєї діяльності. Руслана Кошулинського і Олега Синютку підтримують через позитивне сприйняття їхньої попередньої діяльності і підтримку політичних сил, які їх висунули. Ігоря Васюника підтримують через позитивне сприйняття особи, пропозиції і конкретні дії щодо вирішення основних проблем: транспорт та подолання коронавірусу. 

Особливості перетину електорату двох кандидатів, які тепер є лідерами з іншими кандидатами є такі: електорат Руслана Кошулинського найбільше перетинається з електоратом Олега Синютки і Ярослава Рущишина; електорат Андрія Садового найбільше перетинається з електоратом Ігоря Васюника. Крім того є істотний перетин електоратів Андрія Садового і Руслана Кошулинського між собою.

Можливості росту підтримки Олега Синютки обмежені негативною оцінкою значною частиною населення результатів його діяльності на посаді керівника облдержадміністрації та причетності до команди Петра Порошенка на президентських виборах, невдала діяльність якої привела до влади абсолютно неприйнятного для переважної більшості львівʼян Володимира Зеленського, негативне ставлення до якого неухильно зростає.

Підтримка Руслана Кошулинського обмежена обережним ставленням частини виборців до занадто радикальної ідеологічної позиції політичної партії, яку він представляє.

В Ігоря Васюника подібних обмежень немає. Тому найкращі шанси у другому турі проти Садового має Ігор Васюник.

Найслабші можливості проти Андрія Садового у другому турі у Олега Синютки, який свого часу був у команді чинного мера.

Львівʼяни виділяють пʼять основних типів іміджу міського голови, якого б вони хотіли мати: стратег розвитку міста (38,6 %), дбайливий господар (38,1%), патріот України й Львова (34,8 %), розумний реформатор (27,1 %) досвідчений і відповідальний управлінець (26,7 %). За цими стереотипами різним кандидатам виборці приписують наступні іміджі: Андрій Садовий — найбільше підпадає іміджу господаря. Руслан Кошулинський - надійного лідера громади й патріота. Олега Синютка - патріота і людяного керівника. Ігор Васюник — реформатора і досвідченого управлінця.

Загалом у Львові маємо стан психологічної стагнації. Виборець орієнтується на стабільність на низькому рівні, ніж зміни, не сподіваючись, що такі зміни можуть привести до чогось доброго. Разом з тим наростає незадоволення повільним погіршенням ситуації в місті. У певний час це пасивне незадоволення може проявитися в активність. Від того, чи станеться це до виборів, чи після виборів, залежить, чи залишиться Андрій Садовий мером чи ні. Якщо дії конкурентів чинного мера будуть такими, що перелом в свідомості станеться ще до виборів, тоді у Львові може відбутися зміна міського голови. Якщо такий злам станеться пізніше, то Андрій Садовий може залишитися міським головою, але продовження управління буде мати багато негативу, як для нього, так і для громади. Буде наростати взаємне несприйняття, бо криза так, чи інакше настане.

Альтернативою до Садового у розумінні суспільства є: Руслан Кошулинський, що у свідомості виборця означає позитивні зміни в ідеологічному напрямку і визначення місця Львова в Україні. Олег Синютка — сприймається, як можливість позитивних змін в способі управління і певних конкретних сферах. Ігор Васюник — серед його виборців сприймається, як загальна позитивна перспектива. За психологічним сприйняттям кандидатів умовно можна поділити наступним чином: Андрій Садовий — кандидат песимістів; Руслан Кошулинський і Олег Синютка — кандидати тих, які прихильні до патріотичних більш чи менш радикальних політичних сил; Ігор Васюник — кандидат оптимістів.

[Повна презентація]

Адреса:

79491 Львів-Брюховичі
вул.Сонячна,13

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua