Вівторок, 22 вересня 2020 13:43

Суспільно-політичні настрої мешканців Тернополя

Згідно результатів опитування, проведеного Центром з інформаційних проблем територій 8-12 вересня 2020 року серед мешканців Тернополя переважна більшість тернополян (78,3 %) підтримали позицію міського голови Сергія Надала у питанні продовження роботи шкіл та дитячих садочків, незважаючи на внесення міста урядом до «червоної зони». 16,2 % - побачили в такому рішенні і позитив і негатив. 3,6 % - оцінили його швидше негативно. [Повна презентація]

Серед найважливіших місцевих проблем тернополяни назвали: стан доріг (28 %), медицину (22,9%); роботу ЖЕКів (17,2 %), коронавірус (16,6 %), благоустрій дворів (12,6 %). Порівняння структури проблем, які населення вважає найважливішими, у Тернополі та у Львові, дозволяють визначити окремі моменти соціально-психологічного стану населення Тернополя і Львова.

Зокрема у Тернополі виділяються проблеми, які є “точкою росту” (благоустрій дворів, робота ЖЕКів). Люди бачать у цих проблемах певний прогрес і хочуть бачити ще більше покращення. Проблеми пов’язані з безпосередньою діяльністю місцевого керівництва (водопостачання, вивезення сміття, транспорт) слабо виражені, тобто населення вважає їх в тій чи іншій мірі вирішеними. Натомість у Львові серед найважливіших є проблеми вивезення сміття, транспорту, що нетипово для інших міст. Ці проблеми в інших містах на середньому рівні важливості. Львів відстає у вирішенні цих проблем і не видно навіть перспективи їх вирішення. Безперспективність вирішення основних проблем впливає на соціально-психологічний стан. Таким чином, з точки зору соціально-психологічного стану - Львів перебуває у стагнації. Тоді, як у Тернополі відчувається піднесені і більш оптимістичні настрої.

Різний соціально-психологічний стан тернополян і львівʼян впливає, як на рейтинги політичних сил, так і на рейтинги чинних міських голів

У рейтингу політичних сил на виборах до Тернопільської міської ради лідерами є дві партії: ВО «Свобода» (21,3 %) та «Порядок. Відповідальність. Справедливість» (17,8 %), що випереджають усі решту політичних сил: ВО «Батьківщина» (8,9 %); «Європейська Солідарність» (5,4 %); «Голос» (3,9 %); Радикальна партія Ляшка (2,4 %); Українську галицька партія (1 %); інші партії (2,6 %). 36,7 % терноплян не визначились зі своїм вибором. Таким чином, у Тернополі дві партії, які відкрито підтримують міського голову, сумарно мають майже удвічі більшу підтримку (39,1 %)ніж всі решта партій, які сумарно набирають 24,2 %. Така тенденція вказує на стійку підтримку тернополянами чинного міського голови на теперішньому етапі.

У рейтингу політичних сил на виборах до Львівської міської ради лідером є «Європейська солідарність» (26,8 %). Помітну підтримку мають «Самопоміч» (13,6 %), «Голос» (7,3 %), ВО «Батьківщина» (6,7 %), ВО «Свобода» (6,5 %), Українська галицька партія (4,2 %). Критично низька підтримка партії президента «Слуга народу» (1,3 %). Майже третина львівʼян не визначилася з своїми уподобаннями. «Європейська Солідарність» сприймається, як основна опозиційна сила. «Самопоміч» - як партія мера. «Голос», «Батьківщина», «Свобода» — як помітні активні політичні сили. Але є потреба в альтернативній місцевій партії, яка не мала б на собі шлейфу невирішених проблем. Такої партії немає. Наявні політичні сили не сприймають, як серйозну альтернативу у вигляді місцевої партії. У Львові не видно чіткого лідерства мерської партії, що свідчить про невпевненість львівʼян і відсутність впевненості у підтримці чинного міського голови.

Серед кандидатів на посаду міського голови у Тернополі незмінну перевагу має Сергій Надал (56,5 %). Інші кандидати мають значно нижчу підтримку: Віктор Овчарук (1,8 %); Ірина Яремчук (1 %), Віктор Гевко (0,5 %); Іван Сорокаліт (0,5 %); інші кандидати у сукупності — 2,5 %; 37,2 % тернополян не визначилися зі своїм вибором. Таким чином, у Тернополі більшість виборців не схильні до пошуку альтернативних кандидатів.

Натомість у Львові протилежна ситуація. Серед кандидатів на мера найбільше голосів набрав би чинний міський голова Андрій Садовий (37,8 %). Разом з тим є велика ймовірність виборів у два тури, оскільки у чинного мера є три сильні альтернативні конкуренти: Руслан Кошулинський, Олег Синютка, Ігор Васюник. Однією з головних причини підтримки міського голови Львова є страх негативних змін. Через стан психологічної стагнації виборець чинного мера орієнтується більше на стабільність на низькому рівні, ніж зміни, не сподіваючись, що такі зміни можуть привести до чогось доброго. За психологічним сприйняттям чинний голова Львова — кандидат песимістів.

У Тернополі протилежна ситуація. Немає сильних опонентів міського голови, які б мали сильну базу підтримки виборців. Тобто більшість тернополян не шукає альтернативи. Головні причини підтримки чинного міського голови Тернополя Сергія Надала — це впевненість; оцінка компетентності, професіоналізму; очікування подальших позитивних змін. За психологічним сприйняттям чинний голова Тернополя — кандидат оптимістів, що відповідає загальній оцінці позитивних соціально-психологічних настроїв тернополян.

Аудиторія: мешканці Тернополя від 18 років і старші. Еквівалентна пропорційна вибірка, що відповідає соціальній та віковій структурі населення Тернополя, складає 580 респондентів. Допустима похибка 3% при 90%-му рiвнi довiр'я за Стьюдентом. Метод опитування: телефонні інтерв’ю на основі випадкової вибірки телефонних номерів. Термін проведення: 8 -12 вересня 2020.

[Повна презентація]

Адреса:

79491 Львів-Брюховичі
вул.Сонячна,13

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua