Вівторок, 13 жовтня 2020 19:54

Суспільно-політичні настрої мешканців Львова (результати опитування)

Результати опитування щодо електоральних уподобань мешканців Львова та оцінки активності виборчої кампанії на основі дослідження проведеного 10-12 жовтня 2020 року.

[Повна презентація] Згідно результатів опитування, проведеного Центром з інформаційних проблем територій 10-12 жовтня 2020 року серед мешканців Львова населення за рівнем значимості виділяє чотири основні групи проблем:

  • найважливіші проблеми - вирішення проблеми коронавірусу (45,9 %), вивезення сміття (32,9 %), тарифи (27,9 %), проблеми в медицині (26,7 %);

  • важливі проблеми — транспорт (16,9 %), благоустрій дворів (15,5 %), стан доріг (13,7 %), екологічна ситуація (13,3 %), корупція (12,5 %), робота ЖЕКів (11,4 %);

  • досить важливі проблеми - стан торгівлі (9,3 %), чистота (9,1 %), проблеми в освіті (9,1 %), охорона громадського порядку (8,7 %);

  • менш важливі, але помітні проблеми - освітлення вулиць (6,5 %), знищення зелених насаджень (3,4 %), водопостачання (2,7 %).

За півтора місяця з наближенням виборів і переходом від літа до осені значно зросла увага до більшості проблем. Разом з тим, зменшилася увага до проблем стану доріг і транспорту, не стільки через те, що вони вирішуються, скільки через те, що інші проблеми стали гострішими за них.

Більшість найважливіших проблем (коронавірус, медицина, тарифи) не є суто місцевими, а пов'язані з діями на загальнодержавному рівні. Відбувається збільшення значимості проблем, вирішення яких населення покладає на місцеві органи влади. Перенесення населенням компетенції та відповідальності за ситуацію з центрального рівня на місцевий показує тенденцію збільшення значимості місцевих органів влади.

Таким чином, на цей час вдосконалення місцевого управління є основною точкою суспільного прогресу та вдосконалення політичної системи країни.

Разом з тим, значно зросла увага до місцевої проблеми вивезення сміття, яка у Львові значно гостріша, ніж в більшості обласних центрів. Це показує ріст незадоволення діяльністю теперішнього міського керівництва, про що свідчить і зменшення підтримки «Самопомочі» та збільшення підтримки жорстко опозиційних до міського голови політичних сил І якщо міського голову значною мірою підтримують за рахунок особистого іміджу, то ставлення до його команди більше визначається результатами діяльності.

Рейтинги політичних сил

У рейтингу політичних сил на виборах до Львівської міської ради лідером є «Європейська солідарність» (28,6 %). Помітну підтримку мають «Самопоміч» (10,3 %), «Батьківщина» (7,6 %), «Свобода» (6,7 %), «Голос» (5,9 %). Меншу підтримку мають «Слуга народу» (4,2 %), «Варта» (3,6%), Українська галицька партія (2,5 %), «Сила і честь» (2,4 %). Близько чверті львівʼян не визначилася з своїми уподобаннями.

З наближенням виборів зменшується невизначеність. Проте рейтинги політичних сил змінилися не набагато. Збільшилася підтримка переважно тих політичних сил, активність виборчої кампанії яких найбільше сприймається. Разом з тим, ситуацію дуже нестійка, як щодо наступних виборів, так і загальної перспективи впливу політичних сил. Проте вона різна стосовно різних політичних сил.

Перспективи політичних сил

Щодо дальшої перспективи можна виділити 3 типи політичних сил, що зараз пов'язано з їх політичної історією.

Нові політичні сили, які активно почали діяти тільки перед теперішніми виборами - у Львові це партії: «Варта», «За майбутнє», «Наш край». Ці партії спочатку викликали значний інтерес, але він швидко згасає, оскільки вони не пропонують чогось нового. Незважаючи на активну рекламну кампанію, їх активність мало сприймається.

Недавні політичні сили, які пройшли кілька активних виборчих кампаній - «Європейська Солідарність», «Самопоміч», «Голос», «Слуга народу», Українська галицька партія, «Сила і честь». Ці партії мають пройти через кризу, деякі з них («Самомоміч», «Голос») вже увійшли в неї, для інших вона має бути відповідно до законів розвитку суспільних систем. Для цих сил характерний популізм, їхній досвід достатній для агітаційних кампаній, але недостатній для ефективної діяльності. Вони намагаються продовжити програми своєї минулої не завжди ефективної діяльності, не враховуючи зміни ситуації на місцях, в країні та в світі. У близькому часі вони не мають шансу збільшення свого впливу, незважаючи на позитивні результати на місцевих виборах.

Давні політичні сили, які пройшли перевірку часом й залишилися активними політичними гравцями - ВО «Батьківщина», ВО «Свобода». Вони перейшли через періоди піднесення і дискредитиції, оновилися в кризах і тепер готові з новими ідеями зайняти нове місце в політичній системі країни, передовсім в місцевих органах влади. У них є стійка електоральна база, випробувані кадри з системним мисленням і управлінським досвідом. Їхня електоральна ситуація стабільна з тенденцією нешвидкого, але неухильного росту.

Інші давні політичні сили (Народний Рух України, Громадянська позиція, Радикальна партія) не знайшли свого місця в новій ситуації і не мають стійкої електоральної бази.

Оцінка активності виборчої кампанії

Порівняння рейтингів політичних сил з оцінкою населенням їхньої виборчої активності дає змогу оцінити сприйняття виборчих кампаній виборцем. Загалом активнішими вважають кампанії тих сил, за які більше збираються голосувати. Отже, сприйняття агітаційної кампанії має істотний вплив на електоральну підтримку.

Відповіді на запитання щодо оцінки активності виборчих кампаній розділилися наступним чином: 37 % - вважає найбільш активною кампанію «Європейської солідарності»; 26 % - «Самопомочі»; 14,9 % - «Слуги народу»; 8,1 % - ВО «Свободи»; 6,5 % - ВО «Батьківщини»; 5,2 % - Української галицької партії; 4,2 % - «За Майбутнє»; 2,8 % - «Голосу»; 1,9 % - «Варти».

Разом з тим, реально активну кампанію ведуть не тільки ті сили, активність яких сприймається. Отже, кампанія деяких сил неефективна. Зокрема, частка тих, хто збирається голосувати за основні політичні сили значно менша, ніж оцінка населенням їхньої виборчої активності («Європейської Солідарності» - на 8,9 %, «Самопомочі» - на 15,7 %, «Слуги народу» - на 10,7 %), що показує популістську орієнтованість цих політичних сил. У «Батьківщини» і «Голосу» більше прихильників, ніж тих, хто вважає найактивнішою їхню кампанію, що показує наявність досить стійкої електоральної бази.

 Основними потрібними для місцевих лідерів політичних сил рисами вважають компетентність (48 %), працездатність (35,5 %), порядність (31,1 %). Також виділяють риси: людяність (25,3 %), досвідченість (21,1 %), справедливість (19,8 %), рішучість (13,4 %), патріотизм (12,5 %), висока культура (8,5 %), впевненість (7,9 %), твердість (5,6 %), конкретність (2,4 %) У співвідношенні між суб'єктивними та об'єктивними критеріями підтримки (імідж - результати, презентабельність - системне мислення) є тенденція посилення об'єктивних критеріїв.

Аудиторія: мешканці Львова від 18 років і старші. Еквівалентна пропорційна вибірка, що відповідає соціальній та віковій структурі населення Львова, складає 610 респондентів. Допустима похибка 3% при 90%-му рiвнi довiр'я за Стьюдентом. Метод опитування: телефонні інтерв’ю на основі випадкової вибірки телефонних номерів. Термін проведення: 10 -12 жовтня 2020.

Адреса:

79491 Львів-Брюховичі
вул.Сонячна,13

Контакти

Тел/факс: +38 (067)372-96-24
Email: info@cipt.org.ua